MANTA
Klub sportovních potápěčů MANTA, webmaster: M.Karešová (mkaresova@seznam.cz), kontakt nebo kniha návštěv.

HLAVNÍ STRÁNKA

CHORVATSKO


obecné informace
důležité kontakty
kdy do Chorvatska - počasí
podmínky potápění
vyzkoušená Divingcentra
ceny v Chorvatsku
celní předpisy
pobyt v Chorvatsku
zajímavá místa
popis cesty
dálniční a další poplatky
pravidla silničního provozu
ubytování
o moři
Co je zakázáno
fotky

CHORVATSKO

CO JE V CHORVATSKU ZAKÁZÁNO


1. POZOR !!!!! Stanování ve volné přírodě nebo přespávání mimo běžná ubytovací zařízení!!! To je v rozporu s chorvatskými zákony a je to přísně postihováno!!! Důsledkem může být i soudní řízení s následným peněžitým trestem, případně trest odnětí svobody. Stejně tak je postihováno nepřihlášení se do 24hod od překročení hranic Chorvatské republiky. Pokud jste při vstupu na Chorvatské území na hranicích obdrželi razítko s datem do cestovního pasu, vždy se v Chorvatsku přihlašte!!!


2. Přísně je postihován dovoz, tranzit a užívání omamných jedů nebo psychotropních látek. Takové jednání je posuzováno podle chorvatských zákonů jako závažný trestný čin, v jehož důsledku můžete být potrestáni vysokým trestem odnětí svobody.


3. Pokutou nebo odejmutím věci je postihováno neoprávněné používání motorových člunů a lodí, jejichž délka přesahuje 3,5m nebo mají motor výkonnější, než 4koně. Takový čin posuzují Chorvaté jako ´Charter´, což je nedovolené podnikání a trest může být od vysoké pokuty přes zabavení lodi až po soud a vyhoštění z Chorvatska. V případě, že chcete na moři používat větší nebo výkonnější člun než je povoleno bez přihlášení, musíte mít potřebné oprávnění (řidičák), technický průkaz z ČR, zaplacený poplatek za provoz lodi (platí se na rok a pokud platíte každý rok, tak se jeho výše rok od roku snižuje) a od roku 2002 i zákonnou pojistku na váš člun.


4. Přísně je také postihováno lovení ryb s harpunou (s přístrojem se nesmí lovit ani nožem), potápění na zakázaných místech a potápění bez zaplaceného poplatku za potápění (100KN na rok, je nutné předložit potápěčský průkaz CMAS* nebo PADI a pas)

Od roku 2004 již neplatíte pouhých 100KN, ale 2400KN ! To ovšem jen v případě, že se chcete potápět individuálně. Pokud se potápíte s nějakým diving centrem, platíte stále jen 100KN za povolenku, plus poplatek za ponor u příslušného diving centra. Přijatelná a obvyklá cena za výjezd člunem na jeden ponor se v Chorvatsku pohybuje kolem 550-650Kč. (dle kurzu, lokality a cen příslušného Diving centra)