MANTA
Klub sportovních potápěčů MANTA, webmaster: M.Karešová (mkaresova@seznam.cz), kontakt nebo kniha návštěv.

HLAVNÍ STRÁNKA

CHORVATSKO


obecné informace
důležité kontakty
kdy do Chorvatska - počasí
podmínky potápění
vyzkoušená Divingcentra
ceny v Chorvatsku
celní předpisy
pobyt v Chorvatsku
zajímavá místa
popis cesty
dálniční a další poplatky
pravidla silničního provozu
ubytování
o moři
Co je zakázáno
fotky

CHORVATSKO

PODMÍNKY PRO POTÁPĚNÍ V CHORVATSKU

Ještě nedávno bylo potápění v Chorvatsku celkem levnou záležitostí. Bylo nutné pouze zaplatit 400KUN za povolení, které platilo celý rok. Pokud jste chtěli navíc využít i svůj člun, bylo nutné přibližovadlo přihlásit na kterémkoli kapitanátu a zaplatit pšíslušný poplatek, který byl určen velikostí a typem člunu a výkonem motoru.

Dnes (2005) se situace bohužel v mnohém změnila.
Potápět se v Chorvatsku samozřejmě lze i nadále, jen za poněkud vyšší ceny. Chorvaté připouštějí pouze dvě varianty legálního potápění:
1. potápět se s nějakou oficiální organizací, diving center je po celém pobřeží spousta, stačí si jen vybrat. Ovšem připravte se na to, že jeden ponor vás vyjde na 500-800Kč, dle centra, lokality, lodě atd.
2. potápět se sám (přesněji ve dvojici - vzhledem k bezpečnostním předpisům), ale povolení už nestojí dřívějších 400KN, ale pohybuje se někde mezi 10-12ti tisíci Kč (záleží na kurzu dolaru)
V každém případě je nutné striktně dodržovat předpisy, neboť Chorvaté velmi rádi vybírají pokuty. Pobřežní policie kontroluje zejména povolení, platné průkazy, ubytování (pod širákem to raději vůbec nezkoušejte), dále výstroj, používání bójky, doklady ke člunu (pojištění, povolení, řidičák) a spoustu dalších věcí, které si vymyslí většinou až při vlastní kontrole. Mnohokrát se nám stalo, že po nás chtěli něco, co jsme podle platných předpisů vůbec nepotřebovali, ale nebylo nám to nic platné. Buď zaplatíte pokutu, nebo vám zabaví část výstroje, což už se nám také stalo. Pak vám skutečně nezbývá nic jiného, než zaplatit, neboť práva se v této zemi nedovoláte.
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud si nechcete dovolenou kazit nepříjemnostmi s úřady, policií a místními lidmi, kteří velmi rádi hlásí co se kde šustne, obraťte se raději na nějaké divingcentrum
. Nejlepší potápění v Chorvatsku je zcela nepochybně na Kornátech, kde je přírodní rezervace. Dá se tam vidět dost života, spousta langust, které jsme v Chorvatsku normálně neviděli, stěny jsou krásně barevné a porostlé korály a k vidění jsou i pro Chorvatsko dnes již téměř netypická mnohočetná hejna různých druhů ryb. Na Kornátech jakoby se zastavil čas. Moře u Chorvatského pobřeží je rok od roku mrtvější, ale Kornáty si stále drží svůj život.
Pokud jsou pro vás Kornáty nedostupné, vyberte si raději některý z ostrovů, než pobřeží Istrie, kde je díky rušné turistice moře skoro mrtvé. Čím jižněji, tím lépe.