MANTA
Klub sportovních potápěčů MANTA, webmaster: M.Karešová (mkaresova@seznam.cz), kontakt nebo kniha návštěv.

HLAVNÍ STRÁNKA

CHORVATSKO


obecné informace
důležité kontakty
kdy do Chorvatska - počasí
podmínky potápění
vyzkoušená Divingcentra
ceny v Chorvatsku
celní předpisy
pobyt v Chorvatsku
zajímavá místa
popis cesty
dálniční a další poplatky
pravidla silničního provozu
ubytování
o moři
Co je zakázáno
fotky

CHORVATSKO

KUDY DO CHORVATSKA

Dnes (červen 2005) už je zprovozněná dálnice až do Splitu, takže je nejsnazší jet po dálnici až do Chorvatska. Za dálnici zaplatíte celkem 157 KUN, což je něco přes 600Kč. Platí se formou mýtného, není tedy nutné kupovat žádnou dálniční známku, jako je tomu v Rakousku. Cesta po nové dálnici je rychlá (cca 3hodiny ze Zagrebu až do Splitu), ale můžete narazit na zácpy u tunelů. Nedoporučuje se proto jezdit do Chorvatska v sobotu, kdy se střídají zájezdy.

Další možností je jet do Chorvatska přes Itálii, zvlášť když chcete v Itálii nakoupit levnější potápěčské vybavení (firma Sepadiver sídlí v Terstu)
Přesto uvádíme některé starší oblíbené cesty:

Hraniční přechody ČR s Rakouskem:
Přední Výtoň, Studánky, Dolní Dvořiště, Halámky, Nová Bystřice, Slavonice, Vratěnín, Hnanice, Hatě, Hevlín, Mikulov, Valtice, Poštorná.

Cesta přes Vídeň na Istrii :
Vídeň (Linz) - Graz - Maribor - Lubljana - Postojna - Koper - Umag - Novigrad - Poreč - Vrsar - Rovinj - Pula - Medulin.

a)odbočit na slovinské dálnici u města Opatija-Lovran-Moščenička Draga -Brestova-Rabac-Labin Postojna ve směru Illirska Bistrica-Matulji Na trase Opatija - Labin se u obce Brestova se nachází přístav, z něhož jezdí trajekt na ostrov Cres a odtud dále na ostrov Mali Lošinj.

b)Rijeka-Kraljevica-Crikvenica-Novi Vinodolski-Senj-Jablanac. Na trase Rijeka - Jablanac je v obci Kraljevica odbočka ve směru na ostrov Krk. V obci Jablanac je přístav, který spojuje pevninu s přístavem Mišnjak na ostrově Rab. Do Dalmacieje nejlépe ze slovinského Mariboru ve směru na hraniční přechod Macejl mezi Slovinskem a Chorvatskem a dál ve směru Zagreb, Karlovac, Slunj, Plitvička jezera, Gračac. Tady se silnice dělí na směr Zadar nebo do severní Dalmacie (Novigrad, Zadar, Biograd). Pokud chcete do města Šibeniku, můžete z křižovatky v obci Gračac pokračovat ještě 60 km ve směru na Split a ve městě Knin odbočit na Šibenik. Do Splitu pojedete z Kninu kolem jezera Peručko do města Sinj a Brnadze. Odtud je to asi 30 km. Na Makarskou pokračujte z Brnadze doleva na Trilj a v obci Cista Provo odbočte vpravo na obce Gorni a Dolni Brela. Tato silnice není zdaleka tak frekventovaná, jako ve směru na Split. Pozn. Od léta 2004 je zprovozněná dálnice téměř až do Splitu a v létě 2005 už zřejmě bude průjezdná až za Split. (V plánu je dálnice až do Dubrovníku, ale to si asi ještě počkáme). Poplatky sice vyjdou na několik stokorun (přesně zatím nevím, když jsme tam v létě jeli, ještě nebyla dálnice celá), ale cesta se značně zrychlí.

Vídeň (Linz) - Graz - Klagenfurt - Lubljana, kde navážete na trasu prvou. Druhá z tras je sice delší, ale může být rychlejší, protože vede téměř celá po dálnici. Na prvé trase můžete na úseku mezi obcí Vransko a Lubljanou, kde není dokončena dálnice a který měří přibližně 48km, můžete narazit na špičku.

Cesta přes Vídeň na Istrii :

Přechod Dolní dvořiště - Freistadt - Linz - Villach - Udine - Trst - SLO
Na cestě přes Rakousko vždy narazíte na jeden placený tunel, platí se v Eurech. Ceny jsou přijatelné (v roce 2004 cca 20Euro). Tunelům se dá vyhnout a neplatit nic, ale musíte cestu dobře znát. Pokud není tunel ucpaný, rozhodně se vyplatí si připlatit, cesta je rychlá a pohodlná.